31. Ömer Seyfettin Hikaye Yarışması

31’incisi düzenlenen Gönen Belediyesi Ömer Seyfettin hikâye yarışması lise ve yetişkinler bölümü olarak yapılacak. Yarışmaya tüm resmi ve özel lise öğrencileri ve yetişkinler katılabilir.

Yarışma Kuralları: 
1- Hikâye dalında yarışmaya resmi/özel tüm lise kurumlarındaki öğrenciler ve yetişkinler katılabilecektir. 
2- Lise öğrencileri ve yetişkinler içi yarışmaya gönderilecek hikâyelerin daha önce yayınlanmamış ve başka bir yarışmaya ya da her hangi bir yayın grubuna gönderilmemiş olması gereklidir.
3- Lise öğrencileri ve yetişkinler hikâye yarışmasına en fazla bir hikâye ile katılabilir. 
4- Yarışmaya gönderilecek hikâyelerin kapak sayfasında sadece rumuz bulunacaktır. 
5- Başvuru yalnızca internet sitesi olan http://www.omerseyfettin.gen.tr üzerinden, belirtilen formu eksiksiz olarak doldurarak yapılacaktır. Yanlış bilgi ve beyanın sorumluluğu kayıt sahibine aittir. 
6- Yarışmacılar, katılacakları bölümü (öğrenci veya yetişkin) online kayıt sırasında belirtecektir. 
7- Yarışmanın yazı formatı; yarışmaya katılacak lise öğrencileri ve yetişkinler öykülerini; normal A4 boyutunda, 12 punto, 1,5 satır aralığı, Times New Roman yazı stili ile yazılacaktır. Metinler en fazla 10 sayfa olacaktır.
8- Yarışmada ödül kazanan eserlerin telif hakkı eser sahibine aittir. Ancak Gönen Belediyesi eser sahibinden izin almak şartıyla eserleri yayınlayabilir. Yarışmada dereceye giren ve yayımlanmaya değer görülen hikâyeler kitap haline getirilecektir. Yayımlanacak eserler için ayrıca telif ücreti ödenmeyecektir. 
9- Yarışma sonuçları 4 Mart 2020 tarihinde açıklanacak ve ödüller 8 Mart 2020 tarihinde Gönen’de verilecektir. 
10- Öğrenciler bölümünde 18 yaş altı dereceye giren yarışmacıların bir ebeveyni ile beraber, yetişkinler bölümünde ise dereceye giren yarışmacının konaklama, geliş ve gidiş bilet ücretleri ödenecektir. 
11- Yarışmaya katılan eserler, komisyon tarafından, aşağıdaki ölçütlere göre değerlendirilecektir.

  • *Hikâyenin kurgusunun etkililiği ve yaratıcılığı (30 puan) 
  • *Hikâyenin inandırıcılığı ve tutarlılığı (20 puan) 
  • *Türkçenin etkin kullanılabilmesi ve anlatımın etkileyiciliği (20 puan) 
  • *Hikâyenin adı ile hikâyenin içeriğinin uyumu (10 puan) 
  • *Yazım ve noktalamanın doğru kullanımı (20 puan)

Başvuru Tarihleri: 15 Kasım 2019–10 Ocak 2020 Başvuru yalnızca internet sitesi olan http://www.omerseyfettin.gen.tr üzerinden, belirtilen formu eksiksiz olarak doldurarak yapılacaktır. (Web Sitesi 15 Kasım 2019 tarihinden itibaren aktif hale gelecektir.) Telefon: 0266 762 37 03

Ödüller: 
Lise Ödülleri: Birinciye 3 bin Türk lirası ikinciye 2.500 TL üçüncüye 2 bin TL 1 kişiye özendirme ödülü 1.000 Türk Lirası
Yetişkin Ödülleri: Birinciye 3 bin TL ikinciye 2.500 TL üçüncüye 2 bin TL 1 kişiye özendirme ödülü 1.000 TL